Kuvaus
Huurre-mallimme korkeilla reunoilla on hienostunut malli, jossa matattu pohja korostaa kiiltäviä korkeampia reunoja. Sormus on saatavilla 4–10 mm leveyksissä ja korkeus on noin 1,5 mm.
Valmistamme kaikki oman mallistomme kihlasormukset tilaustyönä.
Huurre platina kihlasormus korkeilla reunoilla
Huurre platina kihlasormus yhdistää rouhean mattapinnan ja korkeat, kiiltäväksi viimeistellyt reunat näyttäväksi kokonaisuudeksi. Sormuksen keskiosan elävä pintakuviointi hajottaa valoa, kun taas sileät reunat heijastavat sitä kirkkaasti. Pintojen välinen kontrasti korostaa sormuksen rakennetta ja tekee muuten selkeälinjaisesta mallista persoonallisen.
Huurre – visuaalisesti kiinnostava mattapinta ja kiiltävät korkeat reunat
Huurre-malliston tunnistettava ilme syntyy pintakuvioidun keskiosan ja sitä kehystävien korkeiden reunojen yhdistelmästä. Keskiosan epätasainen, kuuramainen pinta tuo sormukseen tekstuuria, ja kiiltävät reunat muodostavat sille selkeän vastakohdan. Koristeellisuus syntyy kokonaan metallin sävystä ja erilaisista pintakäsittelyistä ilman timantteja.
Huurre on saatavilla 4–10 mm leveänä, joten mallista voidaan valita sekä hillitympi että leveämpi ja näyttävämpi vaihtoehto. Sormuksen korkeus on noin 1,5 mm. Leveyden kasvaessa myös rouhealle keskiosalle jää enemmän näkyvää pinta-alaa, jolloin Huurteelle ominainen pintakuviointi nousee vahvemmin esiin.
Platina on luonnostaan vaalea jalometalli
Huurre voidaan valmistaa kullasta tai platinasta. Platina on luonnostaan vaalea jalometalli, joten sen vaaleaa sävyä ei saada aikaan seosmetalleilla tai pinnoitteella. Se on vahvaa ja tiheää metallia ja huomattavasti painavampaa kuin kulta. Siksi platinasta valmistettu sormus on samankokoista kultasormusta painavampi.
Platinaa ei tarvitse pinnoittaa, kuten valkokultaa, mutta myös sen pinta muuttuu hieman käytössä kuten muidenkin jalometallien. Siihen voi syntyä vähitellen pieniä naarmuja ja muita käytön jälkiä, ja ajan kuluessa pintaan voi muodostua himmeää patinaa. Sormusta voidaan tarvittaessa huoltaa kultasepällä ja sen pintakäsittelyjä uudistaa.
Käsityönä valmistettu Tampereella
Kultasepät Andreasen on tamperelainen perheyritys, jonka sormukset valmistetaan käsityönä omalla pajalla Tampereen keskustassa. Huurre valmistetaan tilauksesta ja asiakas saa vaikuttaa korun kokoon, leveyteen, ja materiaaliin.
Huurteen ilmeessä viimeistelyllä on erityisen suuri merkitys, sillä sormuksen yksityiskohdat syntyvät erilaisista pinnoista. Persoonallinen keskiosa ja kiiltävät reunat viimeistellään huolellisesti niin, että niiden välinen ero säilyy selkeänä.
Valmistettu tilauksesta sinulle
Huurre-kihlasormus valmistetaan valitsemassasi sormuskoossa ja leveydessä. Jos sormusta on tarkoitus käyttää toisen sormuksen rinnalla tai siihen halutaan esimerkiksi kiviä tai muita muutoksia, ole yhteydessä Kultasepät Andreaseniin ennen tilaamista. Näin muutosten toteutus ja sormusten yhteensopivuus voidaan varmistaa ennen valmistusta.
Valmistusaika on tavallisesti 3–6 viikkoa sesongista riippuen. Valmiin sormuksen voi noutaa Kultasepät Andreasenin myymälästä Tampereelta tai tilata vakuutettuna postilähetyksenä.
Kultasepät Andreasenin oman malliston sormuksilla on kahden kuukauden vaihtotakuu. Jos valittu koko tai malli ei olekaan sopiva, sormuksen voi vaihtaa kahden kuukauden kuluessa.




